garderoba

30.09.2021

Jak efektywnie zabudować wnęki w domowych wnętrzach?

Wnęki w ścianach to rozwiązanie bardzo powszechnie stosowane w architekturze – tworzone są z myślą pod przyszłą zabudowę. Można w nich zmieścić szafę lub regał, które nie będą zajmować przestrzeni użytkowej w korytarzu czy pokoju. Aby jednak wnęka dobrze spełniała swoją funkcję, musi zostać zagospodarowana w odpowiedni sposób. O czym należy pamiętać, aby uzyskać pożądany cel?

Do czego ma służyć wnęka?

To podstawowe pytanie, które należy sobie zadać przed planowaniem zabudowy. Czy ma w niej zostać urządzona zwykła szafa na ubrania, pojemna i funkcjonalna garderoba, regał na książki czy może podręczna spiżarnia? Możliwych zastosowań wnęki jest wiele i to od jej przeznaczenia zależy, w jaki sposób zostanie zabudowana. W niektórych sytuacjach wnęka może pełnić kilka funkcji – na przykład można część jej wydzielić na przechowywanie ubrań, pozostałą zaś przeznaczyć na regały. Ostateczną decyzję co do zabudowy wnęki należy więc podjąć dopiero po rozważeniu możliwych opcji.

Zabudowa na miarę potrzeb

Efektywna zabudowa wnęki jest przede wszystkim funkcjonalna. A funkcjonalna jest wtedy, gdy odpowiada potrzebom wszystkich jej użytkowników. Trudno uznać, żeby funkcjonalna była szafa wnękowa, do której mieści się zaledwie niewielka część garderoby lub która zajmuje nieproporcjonalnie dużo miejsca. Dlatego planując zabudowę wnęki, należy zastanowić się, w jaki dokładnie sposób zamierzamy z niej korzystać. Jeśli wnęka ma być ogólnie dostępna, przy jej planowaniu należy uwzględnić potrzeby wszystkich domowników.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Nawet w dużych domach warto dobrze zarządzać przestrzenią, nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy potrzebnych może okazać się kilka dodatkowych metrów sześciennych. Dlatego wnęki ścienne powinno się wykorzystywać jak najpełniej, bez pozostawiania w nich pustych przestrzeni, których nie da się później w żaden sposób zagospodarować.

Drzwi szafy lub szafki

Szafa musi posiadać drzwi, a ich wybór zależy od okoliczności i warunków otoczenia. Standardowym rozwiązaniem są drzwi uchylne, jednak nie zawsze da się je zastosować. Dlaczego? Ponieważ do otwarcia takich drzwi przestrzeń przed szafą musi pozostać wolna od jakichkolwiek przeszkód. Jeśli przestrzeń między frontem szafy a przeciwległą ścianą jest krótki, lepszym rozwiązaniem będą drzwi przesuwne, choć i one nie są bez wad – uniemożliwiają one pełne otwarcie szafy, część szafy jest przez nie przez cały czas zasłonięta. Rozwiązaniem pośrodku są drzwi składane – ich skrzydła zbudowane są z dwóch wąskich elementów połączonych zawiasami. Co prawda one również wymagają pewnej przestrzeni przed frontem szafy, by ich otwarcie było możliwe, są jednak pod tym względem dużo wygodniejsze. Kwestię drzwi należy rozważyć również w przypadku szafek czy kuchennej spiżarki.

Efektywnie i efektownie

Zabudowa wnęki jest konstrukcją bardzo widoczną, dlatego poza jej funkcjonalnością należy zwrócić uwagę również na aspekt estetyczny – nieatrakcyjna wizualnie szafa wnękowa może całkowicie zniszczyć wystrój całego wnętrza. Przede wszystkim pamiętać należy o kolorystyce – zabudowa powinna tworzyć harmonijną całość ze ścianami i podłogą. Na ogół stosuje się zasadę, że do ciasnych i słabo doświetlonych miejsc, na przykład pozbawionych okien przedpokoi, nie dobiera się kolorów ciemnych, gdyż sprawiają one, że wnętrze wydaje się mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Bardzo często na zewnętrznych powierzchniach szaf montuje się lustra, które z jednej strony pozwalają ocenić swój wygląd przed wyjściem (nie ma potrzeby wieszać oddzielnego lustra na wolnym fragmencie ściany), a także nieco rozświetlają i optycznie powiększają wnętrze pomieszczenia. Ważna jest również dekoracyjność widocznych elementów zabudowy, na przykład drzwi szafy. Gładka powierzchnia drzwi szafy świetnie spisze się we wnętrzach minimalistycznych, jednak w tych, gdzie dominuje klasyczny wystrój, może wydawać się zbyt skromna i nijaka.

Gadżety w zabudowie

Zabudowa wnęki to nie tylko kilka połączonych ze sobą desek czy płyt – do jej stworzenia można wykorzystać również cały szereg ciekawych rozwiązań, takich jak na przykład zawiasy i prowadnice szuflad z mechanizmem hamującym, oświetlenie wnętrza szafy, wysuwane wieszaki na ubrania, systemy cargo do kuchni. Dzięki nim korzystanie z zabudowy jest znacznie wygodniejsze i łatwiejsze, a same meble mogą zyskać dłuższą żywotność.

Podsumowując: efektywne zabudowanie wnęki ściennej to rezultat dokładnego planowania z uwzględnieniem potrzeb domowników. Ważne jest również zwracanie uwagi na aspekty estetyczny oraz wyposażenie zabudowy.

szybka wycena
skontaktuj się z projektantem
Szybka wycena
Powrót na górę