salon

05.11.2021

Jak elegancko urządzić salon?

Salon to jedno z ważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Pełni on funkcję reprezentacyjną, ponieważ to właśnie w nim najczęściej przyjmowani są goście. Jest to również miejsce relaksu wszystkich domowników, w którym dodatkowo można przechowywać różne rzeczy. Zazwyczaj jest on największym pokojem w domu, a aby mógł dobrze wypełniać swoje zadania, powinien być odpowiednio urządzony. Aranżując i meblując salon, powinno się zwracać szczególną uwagę na jego funkcjonalność oraz estetykę. Dobranie właściwych kolorów, stylu i rodzaju mebli, dodatków oraz elementów dekoracyjnych odgrywa w tym wypadku ogromną rolę.

Na co zwracać uwagę, urządzając salon?

1. Wybór mebli
Projektując salon w swoim domu, powinieneś przede wszystkim zastanowić się nad tym, jakie meble będą w nim potrzebne oraz jak je ustawić. W pokoju dziennym nie może zabraknąć wygodnej kanapy, foteli, stolika kawowego oraz mebli przeznaczonych do przechowywania sprzętu RTV. Aby były optymalnie dopasowane do Twoich potrzeb, oczekiwań oraz gustu, warto pomyśleć o zamówieniu mebli do salonu na wymiar.

2. Odpowiednie ustawienie mebli
Niezwykle istotne jest przemyślane ustawienie wszystkich mebli w salonie. Sprzęt RTV oraz szafki, na których będzie ustawiony, powinny znaleźć się przy jednej ze ścian pozbawionych okien. Kanapa oraz fotele i stolik kawowy powinny być ustawione w takiej odległości od telewizora i innych sprzętów, aby korzystanie z nich było bezpieczne i komfortowe.

3. Podział na strefę wypoczynku i ruchu
Ustawiając meble w salonie, pamiętaj, aby zachować w nim jasny podział na strefę relaksu i strefę ruchu. Miejsce odpoczynku powinno znajdować się w takim miejscu, aby nie było trzeba przez nie przechodzić za każdym razem, gdy np. chcesz wyjść do ogrodu, przejść do kuchni lub skorzystać z toalety. W ten sposób osoby korzystające ze strefy relaksu będą mogły w pełni skupić się na oglądanym filmie czy słuchanej muzyce. Meblując salon, pamiętaj, aby wszystkie szlaki komunikacyjne były wytyczone tak, żeby nie przecinały kącika telewizyjnego.

4. Właściwe oświetlenie
Nie mniej istotną sprawą jest odpowiednie oświetlenie. Barwa światła oraz przemyślane rozmieszczenie punktów świetlnych nada pomieszczeniu subtelny nastrój, dzięki czemu łatwiej będzie się w nim zrelaksować. Nie ograniczaj się do jednej lampy sufitowej umieszczonej w centralnym miejscu salonu, lepiej zdecyduj się na wiele mniejszych punktów (np. reflektorki, taśmy ledowe, kinkiety czy lampy podłogowe), które będzie można włączać lub wyłączać sekcjami.


Jakie meble do salonu wybrać?

Wybór mebli do pokoju dziennego powinien być uzależniony od potrzeb domowników. Niezbędnym elementem każdego salonu jest praktyczna szafka RTV, stolik kawowy oraz wygodna kanapa. Jeżeli lubisz czytać książki i masz w swoim domu bogaty księgozbiór, to doskonałym pomysłem będzie zakup eleganckiego regału, na którym będziesz mógł urządzić biblioteczkę domową z prawdziwego zdarzenia. Jeśli chcesz, aby w Twoim salonie znalazło się również miejsce na przechowywanie różnych rzeczy, warto pomyśleć o zakupie wielofunkcyjnej komody lub kredensu. Część umieszczonych w tych meblach przedmiotów można dyskretnie schować przed wzrokiem gości w zamykanych szafkach lub szufladach, a część wyeksponować, tworząc z nich oryginalną dekorację.

Niezależnie od tego, na jakie meble się zdecydujesz, muszą być one eleganckie i dopasowane do ogólnej aranżacji przestrzeni. Wnętrza minimalistyczne lubią proste, nowoczesne formy, pozbawione wyrafinowanej ornamentyki. Do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym lub klasycznym będą pasować nieco bardziej zdobione i tradycyjne meble. Zawsze wybieraj meble jak najlepiej dopasowane do wybranej aranżacji wnętrza.

Idealnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zaprojektowanie mebli na wymiar. Dzięki nim Twój salon nie będzie tylko kolejną kopią katalogów popularnych sieciowych sklepów meblarskich, ale zyska niepowtarzalny charakter! Meble do pokoju dziennego powinny być unikatowe, ergonomiczne, funkcjonalne oraz wykonane z najwyższej jakości materiałów. Takie meble sprawią, że korzystanie z salonu będzie czystą przyjemnością, a jego wygląd zachwyci zarówno gości, jak i domowników. Meble do salonu na wymiar pozwolą Ci stworzyć unikatową przestrzeń doskonale podkreślającą Twoje upodobania.

szybka wycena
skontaktuj się z projektantem
Szybka wycena
Powrót na górę