kuchnia

09.09.2021

Jak umeblować kuchnię o niewielkim metrażu?

W każdym domu kuchnia pełni kilka ważnych funkcji – to tu przygotowuje się posiłki i tu często spożywa się je wraz z innymi domownikami. Bardzo często kuchnia stanowi również centrum życia towarzyskiego, przyjmuje się w niej gości, a niekiedy nawet przenoszą się do niej imprezy. Dlatego tak ważne jest, żeby kuchnia była odpowiednio umeblowana. Jest to możliwe nawet jeśli nie ma zbyt dużego metrażu – wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach.

 

Meble na wymiar czy fabryczne?

 

Pierwszą rzeczą, którą należy rozważyć przy meblowaniu kuchni jest wybór między meblami z produkcji seryjnej a meblami wykonywanymi na wymiar. W przypadku pomieszczeń o stosunkowo niewielkim metrażu lub niestandardowym kształcie meble na wymiar są najlepszą opcją. Dlaczego? Ponieważ tylko one pozwalają w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępną przestrzeń bez marnowania ani jednego cennego centymetra sześciennego. To bardzo ważne dla zachowania wysokiej funkcjonalności i estetyki pomieszczenia. Decydując się na meble z katalogu należy liczyć się z pewnymi stratami – wystarczy, że rząd szafek będzie krótszy o ledwie centymetr od ściany, by stracić od kilkuset do nawet kilku tysięcy centymetrów sześciennych, które mogłyby zostać wykorzystane do przechowywania artykułów spożywczych czy sprzętów. W przypadku mebli na wymiar można tego uniknąć – dzięki odpowiedniemu projektowi oraz wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań nawet mała kuchnia może stać się wyjątkowo pojemna.

 

Jak rozmieścić sprzęty kuchenne?

 

Meble kuchenne muszą zostać zaprojektowane z uwzględnieniem obecności niezbędnych sprzętów, a więc lodówki, zlewu, kuchenki i piekarnika oraz zmywarki. W dużych kuchniach można je z powodzeniem umieścić w najbliższym sąsiedztwie odpowiednich przyłączy. W przypadku pomieszczeń mniejszych należy rozmieścić je w takich sposób, by możliwe stało się również zbudowanie łatwo dostępnych i pojemnych szafek i szuflad, a także odpowiednio długiego blatu. Dlatego niekiedy konieczne jest przeniesienie przyłączy mediów (np. gniazdek elektrycznych) w inne miejsce. Warto również zaplanować rozkład urządzeń w zgodzie z tak zwanym złotym trójkątem roboczym. Nazywamy tak generalną zasadę, według której płyta kuchenki, zlew oraz lodówka powinny być umieszczone w określonych odległościach między sobą. Odległości te wynoszą:

  • Od 120 do 210 cm – między kuchenką a zlewozmywakiem oraz między lodówką a zlewozmywakiem
  • Od 120 do 270 cm – między lodówką a kuchenką

W małych kuchniach dystanse te mogą być oczywiście mniejsze. Takie rozmieszczenie sprzętów spowoduje, że poruszanie się między nimi nie będzie zajmowało zbyt dużo czasu i energii.

 

Szafki pod sam sufit?

 

W standardowych kuchniach szafki wiszące umieszczane są zazwyczaj w taki sposób, by nie sięgały sufitu. Jak wspomnieliśmy, każdy dobrze zagospodarowany centymetr sześcienny jest na wagę złota. Dlatego w małych kuchniach warto zdecydować się na pewne przełamanie standardu i zbudować szafki tak wysokie, jak to tylko możliwie. W ten sposób można zyskać ogromną ilość użytecznej przestrzeni. Będą one co prawda trudniejsze w dostępie, niemniej spiszą się idealnie w przechowywaniu zapasów żywności, słoików czy rzadziej wykorzystywanych sprzętów kuchennych. Szafki podsufitowe mogą być głębsze, niż te znajdujące się poniżej, co dodatkowo zwiększy ilość dostępnej przestrzeni.

 

Jakie drzwiczki do szafek?

 

Kolejnym standardem stosowanym w projektowaniu mebli kuchennych jest wykorzystywanie prostych drzwiczek jednoskrzydłowych. W przypadku kuchni małych należy zastanowić się, czy rozwiązanie to nie będzie zanadto utrudniać sprawnego poruszania się po pomieszczeniu. Alternatywą mogą być szafki z drzwiami przesuwnymi lub żaluzjowymi, które otwiera się na bok.

 

Wykorzystanie szafek narożnych

 

Sekret meblowania małych kuchni polega na maksymalnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Dlatego zabudowa kuchenna zazwyczaj nie obejmuje tylko jednej, ale dwie lub trzy ściany, w zależności od układu pomieszczenia. Powstające wtedy przestrzenie narożne można bardzo skutecznie zagospodarować wykorzystując system cargo, czyli wysuwanych kontenerów lub obrotowych półek. Dzięki nim nie trzeba męczyć się z sięganiem do głębokich zakamarków szafki w poszukiwaniu potrzebnych sprzętów – wystarczy wysunąć system lub obrócić zamontowaną na słupku półkę.

 

Kolorystyka mebli

 

Ważnym aspektem meblowania małych przestrzeni jest również dobór odpowiednich kolorów. Powszechnie przyjmuje się, że najlepszym rozwiązaniem są w takich przypadkach barwy jasne – biel, ewentualnie lekkie odcienie szarości lub beżu. Wynika to z faktu, że kolory ciemne tworzą wrażenie, iż pomieszczenie staje się nieco mniejsze, niż jest w rzeczywistości. Jest to szczególnie ważne w przypadku kuchni, w których dostęp do naturalnego światła jest w dużym stopniu ograniczony lub nie ma go w ogóle.

 

Umeblowanie niewielkich kuchni to bardzo duże wyzwanie – wszelkie błędy popełnione przy planowaniu rozkładu pomieszczenia mogą w przyszłości zaowocować poważnymi problemami z jego codziennym użytkowanie. Dlatego warto zdać się na usługi profesjonalnych wykonawców mebli. Nasi projektanci dysponują wiedzą i doświadczeniem, które pozwalają im stworzyć funkcjonalne rozwiązania dla każdego, nawet najmniejszego pomieszczenia.

szybka wycena
skontaktuj się z projektantem
Szybka wycena
Powrót na górę