loftowe wnętrze

22.07.2022

Jak umeblować mieszkanie w stylu loftowym?

Styl loftowy (znany także jako industrialny albo przemysłowy) wziął swoją nazwę od słowa loft, które według Słownika języka polskiego oznacza „mieszkanie lub pracownię artystyczną urządzoną w pomieszczeniu zaadaptowanych z dawnej hali fabrycznej”. Mieszkanie w tym stylu nie musi koniecznie znajdować się na terenie dawnej fabryki czy zakładu przemysłowego, jednak sposób, w jaki zostanie zaaranżowane, ma przywodzić na myśl skojarzenia właśnie z takimi miejscami. W dzisiejszym wpisie podpowiemy, jak umeblować loftowe mieszkanie – zapraszamy do lektury!

Czym charakteryzuje się styl loftowy?

Styl loftowy to przede wszystkim prostota, wszechobecny minimalizm i oszczędność formy. Przestrzenie, w których urządzano pierwsze mieszkania tego typu, były surowe i proste, gdyż ich pierwotnym przeznaczeniem była produkcja, która wymuszała na nich całkowite podporządkowanie celom użytkowym. 

Początki loftów sięgają panującej w latach 70. XX wieku w USA recesji gospodarczej, która doprowadziła do upadku wielu fabryk, warsztatów i zakładów przemysłowych. Opustoszałe budynki stały i niszczały, jednak szybko znaleźli się chętni, którzy chcieli zaaranżować w nich przestrzeń mieszkalną lub wystawową. Urządzenie takich wnętrz było nie lada wyzwaniem, ale ludzie związani ze światem artystycznym stanęli na wysokości zadania i poradzili sobie z zagospodarowaniem tych miejsc.

Styl loftowy wyróżnia się:
• prostotą,
• minimalizmem,
• surowością,
• ograniczeniem zbędnych dodatków i dekoracji,
• celowym wyeksponowaniem elementów konstrukcyjnych,
• przestrzennością,
• chłodną paletą barw (dominuje szarość, brąz, czerń, srebro i naturalny kolor drewna),
• wyeliminowaniem wszystkich ciepłych i przytulnych akcentów.

Jakie meble pasują do stylu loftowego?

Jeżeli chcesz urządzić swoje mieszkanie w stylu industrialnym, postaw na proste rozwiązania i otwartą przestrzeń. Zrezygnuj ze ścianek działowych, otwierając w ten sposób pomieszczenie. Dobrze, jeżeli chociaż jedna ściana będzie wykonana z czerwonej cegły albo betonu. Taki element doda wnętrzu pożądanej surowości. W pomieszczeniu mogą być widoczne stalowe elementy konstrukcyjne lub rury instalacji hydraulicznej czy grzewczej. Z tak surową aranżacją doskonale komponują się drewniane i kamienne podłogi.

Aby osiągnąć efekt industrialnego wnętrza, najlepiej zatrudnić projektanta, który dokładnie przemyśli jego wygląd i odpowiedni je zaprojektuje. Doskonałą propozycją są meble na zamówienie, których projekt jest zawsze idealnie dopasowany do potrzeb oraz oczekiwań domowników. W loftach sprawdzają się meble, których podstawy albo ramy wykonane są z grubych metalowych profili. Metalowe regały przemysłowe, celowo postarzane stoliki kawowe czy komody podkreślą przemysłowy charakter wnętrza. Zrezygnuj ze wszystkich eleganckich mebli na rzecz prostych i surowych rozwiązań. Kanapy, fotele i inne meble tapicerowane powinny być utrzymane w chłodnej palecie barw, która będzie się idealnie komponować z betonem, kamieniem i cegłami.

Oświetlenie powinno być charakterystyczne dla stylu przemysłowego. Doskonale sprawdzą się w takich wnętrzach lampy metalowe, industrialne kinkiety czy gołe żarówki Edisona wiszące na ozdobnych kablach. Stół musi być prosty, może mieć metalowe nogi i ciężki drewniany blat. Przy nim ustaw metalowe krzesła. Na ścianach mogą zawisnąć półki zrobione z surowego drewna. Taki akcent doda wyrazistości wnętrzu. Mieszkanie w stylu loftowym jest świetną propozycją dla ludzi z artystyczną duszą kochających łamanie utartych schematów.

 

 

szybka wycena
skontaktuj się z projektantem
Szybka wycena
Powrót na górę