biuro w domu

24.09.2021

Jak urządzić home office?

Home office, czyli domowe biuro, to codzienność wielu osób pracujących na zasadzie freelancingu czy prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. W dzisiejszych czasach bardzo powszechną praktyką jest również praca zdalna. Rozwiązanie to ma wiele plusów, takich jak duża oszczędność czasu oraz większy komfort. Aby utrzymać optymalną wydajność pracy, biuro domowe powinno zostać odpowiednio zorganizowane. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wytycz granice biura

Każde pomieszczenie w obrębie domu i mieszkania ma swoją wyraźnie zaznaczoną przestrzeń – łazienka oddzielona jest drzwiami, a kuchnia nawet jeśli ma postać aneksu, posiada granice wyznaczone przez blat, czy choćby linię kafelków na podłodze. Nie inaczej jest w przypadku domowego biura – aby było ono w maksymalnym stopniu funkcjonalne, powinno być urządzone w przestrzeni przeznaczonej wyłącznie do tego celu.

Błędem często popełnianym przez osoby, które do tej pory nie pracowały w domu, jest urządzanie home office w kuchni, sypialni czy salonie. Dlaczego? Ponieważ kuchenny stół, kanapa przed telewizorem czy łóżko służą nam na co dzień innym celom, niż praca. Funkcjonalne domowe biuro to miejsce, w którym będziesz mógł w pełni skupić się na wykonywanych zadaniach i nic nie będzie rozpraszać Twojej uwagi. Wyznaczenie fizycznej granicy między przestrzenią pracy a przestrzenią wypoczynku czy jedzenia pozwoli również oddzielić te sfery na poziomie mentalnym.

Domowe biuro nie musi mieścić się w oddzielnym pomieszczeniu. Jeśli nie ma takiej możliwości, można je zaaranżować nawet w sypialni, pod warunkiem jednak, że zostanie ono w nawet symboliczny, ale wyraźny sposób odgrodzone od reszty pomieszczenia, na przykład przy użyciu regału czy innego koloru na ścianie.

Wybierz odpowiednie meble

Home office nie może obyć się bez mebli, przede wszystkim biurka i regałów, szafek do przechowywania dokumentów czy potrzebnych artykułów. Nie warto iść w tej kwestii na kompromisy – meble powinny być zarówno pod względem ergonomii pracy jak i estetyki dopasowane do Twoich wymogów i potrzeb. Nieodpowiedni wybór może skutkować obniżoną wydajnością, dyskomfortem, problemami zdrowotnymi, a nawet narastającym stresem i frustracją związaną z pracą.

Dlatego, zamiast przebierać w ofertach firm zajmujących się masową produkcją, lepiej postawić na meble biurowe na wymiar. Dzięki nim zyskujesz przede wszystkim pewność, że Twoje domowe biuro będzie w pełni dostosowane do specyfiki pracy, jaką wykonujesz. To szczególnie ważne, gdy potrzebujesz na co dzień dużej i praktycznej przestrzeni, gdy musisz np. ustawić nie jeden, a dwa lub więcej monitorów, mieć miejsce na rozłożenie dokumentów i ich bezpieczne i wygodne przechowywanie. Wybierając meble na wymiar, w pełni decydujesz, jak wygląda Twoje biuro, nie musisz godzić się na rozwiązania oferowane przez producentów – jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia.

Zadbaj o światło

Mimo że dostęp do sztucznych źródeł światła jest dzisiaj powszechny i bezproblemowy, zdecydowanie warto zorganizować home office tak, by jak najpełniej korzystać ze światła naturalnego wpadającego przez okna. Czemu? Po pierwsze ze względu na oszczędności – w okresie letnim możesz pracować, nie zużywając przy tym ani jednego wata energii elektrycznej. Po drugie – światło słoneczne w dużym stopniu wpływa na nastrój, a więc w pewnym stopniu również na wydajność pracy. Zamykanie się w biurze pozbawionym okien może więc bardzo szybko skończyć się spadkiem produktywności i kreatywności, a nawet pewnymi problemami ze zdrowiem.

Pamiętaj o estetyce

Poza funkcjonalnością domowe biuro powinno odznaczać się również pewną estetyką. To drugi ważny powód, dla którego warto zdecydować się na meble tworzone na indywidualne zamówienie. Zyskujesz w ten sposób wpływ na takie cechy mebli, jak ich kolor, kształt czy walory dekoracyjne – masz do wyboru więcej opcji, niż mogą zaoferować producenci mebli produkowanych seryjnie. Ponownie, ograniczeniem jest wyłącznie Twoja wyobraźnia oraz indywidualne upodobania – wymarzone biurko do pracy może zostać wykonane właściwie w dowolnym stylu, od kolonialnego po industrial.

Oczywiście meble to nie wszystko – rośliny ozdobne, bibeloty czy obrazy sprawią, że poczujesz się w nim bardziej komfortowo, pod warunkiem jednak, że nie będą przeszkadzać w pracy i dekoncentrować swoją obecnością. Ważny jest też odpowiedni dobór koloru ścian. Na ogół zaleca się, by w przestrzeni biurowej stosować kolory chłodne, działające pobudzająco, takie jak odcienie niebieskiego czy zieleni. Urządzenie biura w miejscu w kolorach ciepłych, charakterystycznych dla sypialni może wpłynąć na obniżenie koncentracji.

Jak widać, urządzenie home office nie jest zadaniem bardzo trudnym. Kluczowe jest wydzielenie odpowiedniej przestrzeni, a także zadbanie o ergonomię pracy. Jeśli planujesz stworzenie własnego biura w domu, skontaktuj się z nami – z pewnością będziemy w stanie zaoferować Ci rozwiązania dopasowane specjalnie do Twoich potrzeb.

szybka wycena
skontaktuj się z projektantem
Szybka wycena
Powrót na górę