garderoba

02.11.2021

Jak zaprojektować idealną garderobę?

Garderoby zyskują obecnie coraz większą rzeszę miłośników. Większość współczesnych inwestorów wydziela w swoich mieszkaniach albo domach osobną przestrzeń przeznaczoną na to pomieszczenie. Posiadanie garderoby wiąże się bowiem z wieloma korzyściami. Największą zaletą takiego miejsca jest fakt, iż zyskujesz dzięki niemu przestrzeń, gdzie możesz wygodnie przechowywać odzież i różne akcesoria. Jeżeli Twoja garderoba ma odpowiednie wymiary, możesz wykonywać w niej również różne zabiegi toaletowe, ubierać się, czesać i komponować oryginalne stylizacje. Dzięki niej Twoje ubrania są zawsze dyskretnie schowane, a pomieszczenia w Twoim domu zyskują dodatkową przestrzeń, gdyż nie ma potrzeby umieszczania w nich dużych szaf ubraniowych.

Gdzie powinna znajdować się garderoba?

Najpopularniejszym rozwiązaniem architektonicznym jest umieszczenie garderoby obok sypialni dorosłych. Najczęściej jest to pomieszczenie, do którego możesz dostać się tylko z sypialni, dzięki czemu staje się ono całkowicie prywatną strefą, w której możesz czuć się swobodnie i komfortowo. Na etapie projektowania domu warto jednak rozważyć wydzielenie dodatkowych garderób – dziecięcej (jeżeli masz dwoje lub więcej dzieci, mogą one współdzielić jedną większą garderobę), a także w przedpokoju. Garderoba zlokalizowana w strefie wejściowej domu pozwala utrzymać w niej nienaganny porządek, stając się wygodnym miejscem, w którym możesz przechowywać kurtki, płaszcze, buty oraz inne akcesoria należące zarówno do domowników, jak i odwiedzających Cię gości.

Niezwykle funkcjonalnym i interesującym pomysłem jest coraz częściej wybierany model garderoby znajdującej się pomiędzy sypialnią a łazienką. W takim wypadku jest to niewielkie pomieszczenie, przez które musisz przejść za każdym razem, kiedy chcesz skorzystać z łazienki. Taka lokalizacja garderoby umożliwia szybkie i wygodne zmienianie ubrań.

Jak duża powinna być garderoba?

Wymiary garderoby bezpośrednio wpływają na komfort korzystania z tego pomieszczenia, dlatego warto zadbać o to, aby jej metraż był odpowiedni. Jeżeli decydujesz się na garderobę zamkniętą, jej wielkość powinna umożliwiać Ci wygodne wchodzenie, wychodzenie, obracanie się, rozbieranie i ubieranie się w jej wnętrzu. Garderoba przeznaczona dla jednej osoby powinna mieć minimum 3,5-4 m2, jeżeli mają z niej korzystać dwie osoby, jej metraż powinien wynosić przynajmniej 6m2. W przypadku większej liczby użytkowników warto przeznaczyć na nią około 10m2.

Pamiętaj, że tego typu pomieszczenie nie może być za małe, ale nie powinno być również za duże. Bardzo duże garderoby nie są bowiem funkcjonalne, gdyż kłopotliwe staje się praktyczne zagospodarowanie wolnej przestrzeni znajdującej się w ich wnętrzach, a co za tym idzie, jest ona zmarnowana.

Jak zaprojektować wnętrze garderoby, aby była wygodna i funkcjonalna?

Aby Twoja garderoba była funkcjonalna i faktycznie ułatwiała Ci codzienne komponowanie stylizacji i ubieranie się, musi być dobrze zaprojektowana. Jej wnętrze powinno być optymalnie rozplanowane, a wszystkie elementy jej wyposażenia muszą być dostosowane do Twoich potrzeb. Dobra organizacja przestrzeni jest w przypadku garderoby kluczem do sukcesu, bo to właśnie dzięki niej będziesz mógł zaoszczędzić cenny czas i nerwy.

Doskonałym rozwiązaniem jest zlecenie zaprojektowania garderoby na wymiar profesjonalnemu projektantowi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że będzie to przestrzeń jak najlepiej dopasowana do Twoich oczekiwań, potrzeb oraz upodobań. Projektant zaplanuje rozmieszczenie półek, szuflad, drążków na ubrania (tradycyjnych, pantografów lub drążków wysuwanych), luster, oświetlenia, a także wydzieli specjalne miejsce przeznaczone np. na przechowywanie odkurzacza, mopa czy deski do prasowania. Wiedza i doświadczenie, jaką posiadają projektanci, jest bezcenna i pomaga rozsądnie rozplanować niewielką przestrzeń garderoby tak, aby była optymalnie wykorzystana.

szybka wycena
skontaktuj się z projektantem
Szybka wycena
Powrót na górę