meble łazienkowe

17.06.2022

Jakie meble łazienkowe najlepiej znoszą wilgoć?

Łazienka to miejsce, w którym wszyscy domownicy zażywają kąpieli, biorą prysznice i wykonują szereg czynności higienicznych oraz pielęgnacyjnych. Wilgotność powietrza jest więc w tym pomieszczeniu szczególnie wysoka, a meble i wszystkie sprzęty, które się w nim znajdują, są każdego dnia narażone na bezpośredni kontakt z parą wodną oraz wodą. Z tego względu muszą być wyjątkowo wytrzymałe oraz trwałe. Aby mogły służyć domownikom przez długie lata i przez cały czas nienagannie się prezentować, powinny być odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Tylko takie meble nie będą niszczeć nawet w wyjątkowo trudnych warunkach, jakie panują w każdej łazience.

W jaki sposób wilgoć niszczy meble?

Wysoka wilgotność powietrza, duża ilość pary wodnej, ryzyko zachlapania wodą oraz częste i gwałtowne zmiany temperatury to czynniki, które stanowią realne zagrożenie dla mebli łazienkowych. Dzieje się tak, ponieważ chłoną one wilgoć z otoczenia. Gromadząc w sobie duże ilości wody, zaczynają pęcznieć. W ten sposób dochodzi do ich wypaczania, rozwarstwiania i niszczenia. Jeżeli meble zostały wyprodukowane z niewłaściwych materiałów, to po niedługim czasie zaczną być na nich widoczne nieestetyczne ślady działania wilgoci i pary wodnej. 

Wszystkie elementy, które były klejone, zaczną się powoli rozklejać, korpusy mogą ulegać deformacjom, a na powierzchni mebli zaczną pojawiać się nieestetyczne purchle. Kolejnymi przykrymi konsekwencjami użycia niewłaściwych materiałów do produkcji mebli łazienkowych albo niewystarczającego ich zabezpieczenia mogą być nieestetyczne przebarwienia frontów, opadanie obrzeży, opuszczanie się mebli na zawiasach czy wydzielanie przez nie nieprzyjemnego zapachu. Aby Twoja łazienka wyglądała estetycznie, a meble były przez wiele lat w nienagannym stanie, warto zdecydować się na zakup mebli łazienkowych na wymiar. Tego typu meble są produkowane z materiałów najwyższej jakości, dzięki czemu są odporne na wilgoć oraz parę wodną.

Z jakich materiałów powinny być wykonane meble łazienkowe?

Aby meble łazienkowe były odporne na działanie wilgoci, wody i pary wodnej, muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Doskonale nadają się do tego płyty z przetworzonego drewna, czyli np. płyty MDF, HDF, płyty wiórowe albo stolarskie. Materiały te są bowiem odporne na wnikanie wody oraz odkształcenia. Doskonałym zabezpieczeniem jest również oklejenie mebli warstwą forniru naturalnego. Dzięki niemu meble nie tylko będą się pięknie prezentować, ale staną się także trwalsze i wytrzymalsze. Tak skonstruowanym meblom łazienkowym niestraszna jest wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne.

Dobrym rozwiązaniem, które skutecznie chroni powierzchnię mebli łazienkowych przed wchłanianiem wilgoci, jest również zastosowanie wodoodpornych lakierów dwuskładnikowych. Muszą one pokrywać całą powierzchnię mebla cienką i szczelną warstwą, dzięki czemu woda nie będzie w niego wnikać, a szybko spłynie po nim, nie niszcząc jego struktury. Jeżeli meble mają być wykonane z drewna, powinno być to drewno egzotyczne (np. teak albo heban). Takie gatunki są bowiem twarde i odporne na działanie wody.

 

szybka wycena
skontaktuj się z projektantem
Szybka wycena
Powrót na górę