meble kuchenne

13.09.2021

Otwierane szafki czy szuflady - które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w kuchni?

Każdy, kto korzysta z kuchni – zarówno profesjonalny kucharz, jak i amator – doskonale wie, jak bardzo ważne jest utrzymanie jej w porządku. Chodzi nie tylko o higienę i zdrowie, ale również funkcjonalność – kiedy wszystko jest na swoim miejscu, gotowanie  staje się dużo prostsze. Utrzymanie porządku nie jest możliwe bez przestrzeni do przechowywania. Dlatego kuchnia nie może obejść się bez szafek i szuflad. Które rozwiązanie jest lepsze?

 

Szafka czy szuflada?

 

Choć szafki i szuflady służą temu samemu celowi – czyli przechowywaniu niezbędnych w kuchni produktów, to pod wieloma względami się różnią. Szafki są zwykle większe i pojemniejsze, zamykane uchylnymi lub przesuwnymi drzwiczkami. Są również tańsze w wykonaniu. W nowoczesnym kuchniach jednak coraz częściej stawia się na większą ilość szuflad, niż szafek. Dlaczego? Duża w tym zasługa nowoczesnych, wysokiej jakości okuć, dzięki którym szuflady zyskują bardzo dużą nośność - nawet do 70 kg – a przy tym pracują lekko i płynnie. To ogromny plus w połączeniu z faktem, że szuflady zapewniają dużo lepszy dostęp do znajdujących się w nich sprzętów, niż szafki. Aby dostać się do rzeczy umieszczonych w głębi szafek często trzeba po prostu wyjąć wszystko, co znajduje się przy samych drzwiczkach – w przypadku szuflad nie ma tego problemu. Szuflady skonstruowane przy pomocy dobrej jakości okuć mogą być z powodzeniem wykorzystywane do przechowywania praktycznie dowolnego rodzaju rzeczy niezbędnych w kuchni – od produktów żywnościowych, przez garnki i patelnie, kończąc na sprzętach, takich jak blendery czy miksery. Dodatkowo przestrzeń wewnątrz szuflad można w łatwo sposób podzielić przy pomocy organizerów o różnych wielkościach i kształtach. To znacznie ułatwia pracę w kuchni.

 

Cargo, czyli mix szafki z szufladą

 

Swego rodzaju połączenie funkcjonalności szafek kuchennych i szuflad są systemy przechowywania typu cargo. Składają się one z ruchomych stelaży z koszami zamontowanymi na kilku poziomach – całość przymocowana jest do frontu. Cargo otwiera się jak szufladę, poprzez wysunięcie systemu, natomiast oferują one możliwości przechowywania szafki. Cargo może mieć różną wysokość, a stosowane są często do zagospodarowania przestrzeni, której nie da się wykorzystać przy pomocy zwykłych szuflad czy szafek. Ich niewątpliwą zaletą jest duża pojemność, nośność i wygoda użytkowania – po wysunięciu systemu użytkownik zyskuje łatwy dostęp do wszystkich znajdujących się w koszach przedmiotów.

 

Porównanie zalet i wad

 

Jak każde rozwiązanie, tak szafki i szuflady kuchenne mają swoje wady i zalety. Zacznijmy od szafek, które niewątpliwe są najbardziej wszechstronne – można je stosować na każdym poziomie kuchni, zarówno pod blatem, jak i nad kuchnią. Są stabilne i nośne, dlatego szczególnie dobrze sprawdzą się w przechowywaniu rzeczy ciężkich. Minusem jest to, że ich zawartość ukryta z tyłu może być trudno dostępna – dotyczy to przede wszystkich szafek narożnych, które ze względu na swoje położenie są bardzo pojemne, ale dysponują nieproporcjonalnie małymi drzwiczkami. Problem ten jednak można rozwiązać stosując np. półki obrotowe lub specjalne, wysuwane systemy. Z drugiej strony szuflady zapewniają znakomitą dostępność – wystarczy je wysunąć, by bez najmniejszego problemu móc sięgnąć po dowolną znajdującą się w nich rzecz. Jak wspomnieliśmy wyżej, dzisiejsze szuflady mogą być używane do przechowywania ciężkich rzeczy, choć nie w tym samym stopniu co szafki. Ich minusem jest to, że mogą być stosowane wyłącznie na niższych poziomach kuchni – pod blatem lub niewiele nad nim.

Podsumowując – zarówno szafki, jak i szuflady powinny znaleźć swoje miejsce w każdej kuchni. Oba rozwiązania mają swoje specyficzne atuty oraz mankamenty, oba są wykorzystywane w nieco inny sposób i tylko rozważne połączenie ich pozwala stworzyć funkcjonalną przestrzeń do przechowywania.

szybka wycena
skontaktuj się z projektantem
Szybka wycena
Powrót na górę